Pokud se v dnešní rozhodnete pro stavbu nového domu, narazíte na širokou nabídku moderních staveb, které kladou důraz na eleganci, praktičnost, ale především na úsporný a ekologický provoz. Ve velké oblibě jsou pak především moderní nízkoenergetické bungalovy.

Co se týče ceny za stavbu nízkoenergetického bungalovu, ta je více méně stejná, jako je cena při stavbě podobně rozsáhlé zděné stavby. V budoucím provozu se ovšem jejich silné stránky projeví naplno. Výhody nízkoenergetických domů spočívají především v nízké spotřeba energie jak na vytápění, tak i na chlazení. Úspora v tomto případě může dosáhnout až 80% nákladů. Neméně významnou předností je také příznivé klima, které se v domě drží během celého roku.

Bungalov je možné definovat jako jednoduchou obytnou stavbu, která disponuje jediným podlažím na jedné výškové úrovni. Na trhu s realitami se ovšem nabízí i bungalovy dvou výškových úrovní. V tomto případě je vyšší patro nazýváno jako půlpatro. Dispozičně je dům tvořen tak, aby v ústředí byl umístěn obytný prostor, kolem které jsou vystavěny ostatní místnosti jako je kuchyně, ložnice, koupelna. Není to ovšem pravidlo, každý investor si může zvolit, jakým způsobem bude dům přizpůsoben.

Hlavním materiálem použitým při stavbě nízkoenergetického bungalovu je ve většině případů dřevo či konstrukční prvky na bázi dřeva, např. stěny, vazníky nebo nosníky.