Nízkoenergetické dřevostavby patří v současné době mezi oblíbený typ bydlení. K jejich hlavním poznávacím znamení patří bezpochyby to, že zajišťují nižší náklady na bydlení. Tento druh budov lze definovat jako stavby, při jejich stavbě se bere v potaz dopad na životní prostředí, přičemž se snaží poskytovat maximální komfort.

Za nízkoenergetickou dřevostavbu lze označit každou stavbu, u které se spotřeba energie na vytápění pohybuje v rozmezí mezi 15 až 50 kWh/m2 za rok. Mezi další poznávací znamení patří i otopná soustava o nižším výkonu, využitelnost obnovitelných zdrojů, řízené větrání a dobře zateplená konstrukce.

Aby bylo možné takového výsledku dosáhnout, je potřeba spojit několik zásadních postupů. V první řadě je potřeba zajistit kvalitní návrh, který bude obsahovat použití vhodných stěnových systémů a dostatečně silnou a kvalitní izolaci. Především je ale potřeba dodržet doporučené stavební postupy. Pokud se vše dodrží, pak lze v tomto typu stavby snížit náklady na vytápění a chlazení až o polovinu oproti klasické zděné stavbě.

Tento typ staveb lze vytápět různými zařízeními. Od klasického ústředního topení, přes podlahové vytápění až po krby. Ovšem ne ty klasické. Do nízkoenergetických domů patří speciálně upravená kamna s nízkým výkonem. U nízkoenergetických dřevostaveb se také klade velký důraz na rekuperaci tepla, tedy zpětné získávání tepla. Stavby tak bývají často doplněny o solární kolektory.

Mezi výhody nízkoenergetických dřevostaveb patří zejména komfortní klima, které je stejné jak v létě, tak i v zimě. Díky propracované konstrukci se navíc tyto stavby mohou pochlubit vysokou protihlukovou ochranou.