Sruby, popř. srubové dřevostavby, jsou budovy, kde jsou stěny tvořeny z masivních kulatin. Ty jsou v rozích sroubené sedlovým spojem s přesahy kmenů. S tímto typem staveb je možné se nejvíce setkat ve východní a střední Evropě, ve Skandinávii nebo také v Severní Americe.

Srubové stavby se liší podle technologie, která byla pro stavbu použita. Ta může být buď kanadská nebo norská.

Ke stavbě srubových domů se používají ručně odkorněné kmeny stromů o průměru 25-45 cm. Nejčastěji se k výrobě používá jedle bělokorá či smrk ztepilý. Méně často se pak pro stavbu srubových dřevostaveb používá dřevo z douglasky, borovice, modřínu nebo cedru.

Srubové domy je možné postavit tak, že všechny stěny budou srubové. Tato varianta se ale moc nedoporučuje. Za mnohem lepší řešení se považuje stavba, kdy jsou z kulatiny vytvořeny pouze nosné stěny. Ostatní příčky je lepší vyzdít nebo provést sendvičovou metodou.

Krov a střecha u srubových domů jsou budovány stejně, jako je tomu u zděných domů. Konstrukce krovu může být ovšem doplněna o kulatinu.

Pokud jde o velikost stavby, ta není výškově ničím omezena. Jinak je to ovšem se vzdáleností od sroubení do sroubení (od rohu k rohu). Ta může být max. 10 m.

Celá dřevostavba je nakonec izolována přírodní konopnou či ovčí vlnou. V případě přání zákazníka je ovšem možné použít i jiný izolační materiál.

U srubových dřevostaveb je potřeba počítat s tím, že stěny sedají po celou dobu vysychání dřeva. Což může trvat 3-6 let. Po vyschnutí už se stěny dále nepohybují. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál, který může časem praskat nebo může být napaden různými dřevokaznými procesy, je důležité dřevo včas a důkladně ochránit.