V případě, že se rozhodnete pro prodej své nemovitosti, abyste tak získali finance pro nákup svého vysněného domu či bytu, budete nejspíš řešit otázku, zda se o to pokusíte sami, nebo jestli oslovíte specialistu, tedy realitní kancelář. Pokud s prodejem nepospícháte, nejspíše zvolíte první možnost a svou nemovitost nabídnete k prodeji sami, než abyste platili realitní kanceláři vysokou provizi za zprostředkování prodeje. Využít služeb realitek se pak lidé rozhodují až v případě, kdy se jim nemovitost nedaří delší dobu prodat.

Pak je tu ale ještě jedna možnost, jak můžete svou nemovitost nabídnout k prodeji. A to je řízený prodej (realitní koučink). Výhodou tohoto typu prodeje je, že získáte stejné podmínky pro prodej nemovitosti, jaké by vám poskytla kterákoliv realitní kancelář, ale přitom nebudete platit nic navíc.

Jak to funguje?

Pokud budete prodávat např. byt v Praze za cenu 4 000 000 Kč, tak v případě prodeje prostřednictvím realitního makléře musíte k ceně bytu připočítat ještě provizi ve výši 3-5%. To je nějakých 160 000 Kč, jestliže budeme počítat s provizí 4%. Výsledná cena nemovitosti, kterou musí kupující zaplatit, je tedy 4 160 000 Kč, přičemž prodávající dostane pouze 4 000 000 Kč.

V případě bezprovizního prodeje platí kupující výrazně menší částku, 29 000 Kč, jako fixní poplatek za náklady spojené s prodejem. Kupující tedy byt koupí za 4 029 000 Kč a prodávající získá za prodej bytu 4 000 000 Kč.

Pro prodávajícího i kupujícího je tedy výhodnější bezprovizní prodej nemovitosti. Kupující zaplatí o 131 000 Kč méně peněz. Prodávající sice získá v obou případech stejně, ale protože je provizní zátěž v tomto případě mnohem menší, bude váš byt na trhu s nemovitostmi v lepším postavení.

Pokud vás tento typ prodeje nemovitosti zaujal, můžete se obrátit na společnost RENTA investment, která tuto službu nabízí.