Se stavbou nového domu může souviset i řada dalším doplňkových služeb, které se týkají stavitelství. Kromě stavby samotného objektu je možné si u stavební firmy objednat také další stavební práce.

Např. je možné domluvit se na provedení zateplení fasád nebo na zabudování solárního systému. Některé firmy nabízí dokonce výstavbu vlastního vrtu či studny na zakoupeném pozemku. Většina firem vám dokonce ve své nabídce katalogových domů vybere i okna a dveře od prověřené firmy.

Zateplení fasád

Obvodové zdi domu plní několik různých funkcí. V první řadě se samozřejmě jedná o funkce bezpečnostní a statické. Neméně důležitá je ale i jejich role coby ochrana interiéru před venkovními klimatickými podmínkami. Aby byl váš dům lépe chráněn, je potřeba odborně zateplit obvodové zdivo. Díky tomu je možné nejen výrazným způsobem snížit tepelné ztráty, ale také se do jisté míry zamezí pronikání hluku z vnějšího prostředí.

Současně se zateplením fasád se doporučuje provést rovnou také výměnu oken a vchodových dveří.

Mezi práce, které se pojí se zateplením, patří:

  • Poradenství při přípravě zateplení
  • Vypracování cenové kalkulace
  • Vypracování projektové dokumentace
  • Vyřízení stavebního povolení
  • Realizace samotného zateplení fasády a střešního pláště
  • Výměna oken a dveří
  • Sanace podlah lodžií a balkónů
  • Hromosvodné soustavy
  • Ostatní doplňkové činnosti

Solární systémy

V současné době se velké popularitě těší solární systémy, které využívají jako hlavní zdroj energie slunce. Jedná se o nejefektivnější a nejekonomičtější zařízení pro ohřev užitkové vody. Solární systémy jsou čím dál tím oblíbenější také kvůli neustálému růstu cen současných energií.

Solární systémy jsou vhodné nejen pro rodinné domy, ale také pro velké objekty. Mezi hlavní důvody, proč se lidé rozhodují investovat do těchto zařízení patří výrazná úspora energie. V období od jara do podzimu, kdy slunce svítí nejvíce, dokáže solární systém pokrýt veškerou potřebu teplé vody. V zimě, nebo v případě deštivých dnů, se pak využívá doplňkový zdroj, kterým může být např. plynový kotel.

Typů solárních systémů je hned několik. Před jejich pořízením je tedy nutné si dobře rozmyslet, který systém bude nejvhodnější.

Solární systém si můžete pořídit kdykoliv. Pokud si ale necháváte postavit dům na klíč a už jste rozhodnuti o využití solární energie, tak si u vybrané firmy nejdříve ověřte, zda nenabízí jako doplňkovou službu právě zajištění solárního systému.

Vrty a studny

V posledních letech je opět velmi populární mít na svém pozemku vlastní zdroj vody. Roste tedy poptávka po vybudování vrtané studny. Jejich výstavba ale není nijak jednoduchá. Stejně jako u stavby domu i zde je zapotřebí provést náležité výzkumy a zajistit potřebnou projektovou dokumentaci.

Jakmile provedete průzkumné a geologické vrty, zajistíte hydrogeologický posudek a vypracujete projektovou dokumentaci, můžete se s povolením od stavebního úřadu pustit do stavby vrtané studny.

Vrty obvykle dosahují hloubky okolo 150 m. Po celou dobu výstavby studny je přitom potřeba sledovat stav hladiny podzemní vody v okolí. Po dokončení prací se musí provést ověřovací čerpací zkouška, díky které se zjistí vydatnost zdroje. Na vrt se poté položí betonová nebo plastová šachta. Nakonec je potřeba zabudovat elektrické a vodovodní přípojky a zabudovat čerpadlo.

Všechny práce spojené se stavbou vrtu či studny jsou přitom po celou dobu řízeny geologem.

Okna a dveře

Firmy, které se zabývají stavbou rodinných domů na klíč, disponují rozsáhlým katalogem domů, které bývají kompletně naceněny. Cena obsahuje veškeré práce, materiál a také konkrétní zařízení, kterým bude vybraný dům disponovat. Klient se se vším může seznámit ještě před začátkem stavby a v případě, že se mu vybraný druh či typ nebude zamlouvat, je možné domluvit se na výměně. Popřípadě si klient může zařídit nákup vybraného materiálu či zařízení sám. S firmou se pak domluví na montáži.

Součástí stavby jsou tak i okna a dveře. Některé firmy mají tyto produkty nakoupené dopředu, takže se může stát, že okna, která vám budou dnes montovat, vám firma nabídne třeba i za dva roky staré ceny. Vzhledem k tomu, že se ceny u stavebních materiálů v posledních letech zvyšovaly, tak se to rozhodně vyplatí.